ABD Dışişleri Bakanı Pompeo: Maduro’nun sayılı günü kaldı!

BBC’nin haberine göre ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Venezuela’nın Brezilya ve Kolombiya sınırında yaşanan çatışmalarda sivillerin hayatını kaybetmesi sonrası yaptığı açıklamada Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun günlerinin sayılı olduğunu söyledi.

Amerikan televizyonu CNN’e yaptığı açıklamada Pompeo “Tam olarak gün söylemek zor ama Venezuela halkının Maduro’nun günlerinin sayılı olduğunu garantileyeceğine dair inancım tam” dedi.

Ocak ayında kendisini geçici başkan ilan eden Juan Guaido da Maduro’nun istifa etmesi gerektiğini yineledi. Guaido ayrıca kendisine destek veren ülkeleri Maduro’yu görevden almak için tüm yolları değerlendirmeye çağırdı.

Öte yandan Maduro’nun sınır geçişlerini kapattığı Brezilya ve Kolombiya, görevi bırakması için Maduro’ya yapacakları baskıyı artıracaklarını belirtti. ABD Başkanı Donald Trump da Venezuela için askeri seçeneğin de masada olduğunu açıklamıştı.

Cuma akşamından bu yana en az 4 ölü

Ülkeye insani yardım getirme girişimlerini engellemek için Kolombiya ve Brezilya sınırına sevk edilen askerlerin, muhaliflerin üzerine ateş açması sonucu Cumartesi günü en az iki kişinin daha hayatını kaybettiği belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo sivillere ateş açılmasını ve yardım kamyonlarının ateşe verilmesini kınadı.

ABD’nin de geçici başkan olarak tanıdığı Guaido ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile Pazartesi günü Kolombiya’nın başkenti Bogota’da bir araya gelecek.

Ekonomik kriz içindeki Venezuela’da çoğunluğu muhaliflerin oluşturduğu Ulusal Meclis’in Başkanı Juan Guaido geçen ay kendini geçici başkan ilan etmişti.

Guaido, ABD’nin yanı sıra Güney Amerika’daki çeşitli devletlerin de desteğini aldı.

Maduro’dan yeni bir başkanlık seçimi yapmasını talep eden ancak bu talebine karşılık bulamayan Fransa, Almanya ve İngiltere de dahil bazı Avrupa ülkeleri de Guaido’yı tanıyan yaklaşık 50 ülke arasında.

Maduro’ya ise Rusya, Çin ve Türkiye’ye ek olarak bazı Latin Amerika ülkeleri de destek veriyor.

%d blogcu bunu beğendi: