2 Mart Güncesi

TÜİK: En Çok Gelin Suriye’den

Türkiye İstatistik Kurumunun açıkladığı son verilere göre; evlenen çiftlerin sayısı 2017 yılında 569 bin 459 iken 2018 yılında %2,9 azalarak 553 bin 202 oldu. Evlenmelerde yaşanan azalmanın aksine, boşanan çiftlerin sayısı 2017 yılında 128 bin 411 iken 2018 yılında %10,9 artarak 142 bin 448 oldu. Ülkemize gelen yabancı gelinlerde ise; %15,7 ile Suriyeli gelinler birinci sırada yer aldı. Suriyeli gelinleri %13,9 ile Azerbaycanlı gelinler ve %10,9 ile Alman gelinler izledi. (https://bit.ly/2GT4jeo)

Açıklanan diğer istatistiklere göre; Ocak ayında geçen yılın aynı ayına göre trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısında %43,4 azalış gerçekleşti. Satışı en çok azalan araçlar sırasıyla; traktör, özel amaçlı taşıtlar ve kamyon oldu.( https://bit.ly/2SCmJ4l)

Dış ticaret verilerine göre ise; ihracat 2019 yılı Ocak ayında, 2018 yılının aynı ayına göre %5,9 artarak 13 milyar 170 milyon dolar, ithalat %27,2 azalarak 15 milyar 673 milyon dolar olarak gerçekleşti. İhracatta yüksek teknoloji ürünlerinin payı %3, orta yüksek teknolojili ürünlerin payı ise %35,1 oldu.(https://bit.ly/2XwoP9S)

T24’te, Hakan Aksay’ın “Gün Olur” programında verileri değerlendiren ekonomi uzmanı Emin Çapa, verilere bakıldığında ihracat oranı dışında, Türkiye ekonomisin göstergelerinin eksiye doğru gittiğini belirtirken, insanların ekonomik sorunlar sebebiyle araç satın alamadığını ve evlilik oranındaki düşünün ve boşanmalardaki artışının da yine bu sorunlara bağlı olduğunu savundu. Çapa; “Ekonomi kanser, aspirin veriliyor. Oysa kemoterapi gerekiyor” diyerek, ekonomik sorunlar için daha yapısal çarelere başvurulması gerektiğinin altını çizdi. (https://bit.ly/2XykfrF).

Türkiye son sıralarda

Dünya Adalet Projesi(World Justice Project: WJP)’nin 2008 yılından beri yayınlandığı, “Hukukun Üstünlüğü Endeksi’nin Ocak 2019 sonuçları açıklandı. Hukukun Üstünlüğü, Şeffaflık, Hukuki ve İdari Düzenlemelerin Uygulanması gibi birçok ölçüte göre yapılan sıralamalarda, Türkiye ne yazık ki arka sıralarda kaldı. Açıklanan sonuçlara göre Türkiye 126 ülke arasında; Hukukun Üstünlüğü’nünde 109. sırada, Yolsuzlukla Mücadele’de 57. sırada, Şeffaflık’ta 94. sırada, Temel Haklar’da 122. sırada, Kişilerin Can ve Mal Güvenliğinde 96. sırada, Hukuki ve İdari Düzenlemelerin Uygulanmasında 106. sırada, Vatandaşların Adalete Erişebilirliğinin’de ise 96. sırada yer aldı. Üst sıralarda Danimarka, Norveç, Finlandiya ve Singapur gibi ülkeler yer alırken, bugünlerde siyasi krizle çalkalanan Venezuela birçok ölçüte göre son sırada yer aldı. (https://bbc.in/2tLkd23)

Yeni Parti mi, Partiler mi?

Yerel seçimlere sayılı günler kala Ankara kulisleri yeni parti söylemleri ile hareketlendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Parti kuracaklarmış, şu olacakmış, bu olacakmış. Daha önce kuranlar oldu ama akıbetleri belli” açıklamalarıyla gün yüzüne çıkan iddialar resmi ağızlarca onaylanmasa da, AKP küskünleri olarak tanımlanan: Abdullah Gül, Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ın isimleri ön planda. BBC’nin haberine göre, Davutoğlu ve Babacan’ın ayrı ayrı çalıştığını ve Gül’ün arka plan olduğu iddia edildi. Yeni oluşumun içinden bir kaynağa dayandırılan haberde, mevcut sistemin sağlıklı işlememesi, eski isimlere yapılan haksızlar sebebiyle yeni parti çalışmalarına başlandığı belirtilirken, Ak partinin İstanbul’da şu an başa baş olduğunu, Ankara’da ise geride kaldığını ve ekonomik sorunların sahaya yansıması sonucu Akdeniz’den İstanbul’a kadar seçimleri kaybedebileceği belirtildi. Yeni parti çalışmalarının, Nisan ayıyla ağırlık kazanacağı aktarılırken, özellikle seçim sonuçlarının burada belirleyici olacağının altı çizildi. (https://bbc.in/2IMpDEl)

Çavuşoğlu: Müzakereler Başladı.

Eskişehir’de bir yerel televizyon kanalına konuşan Bakan Çavuşoğlu, 2 yıl önce gönderilen Patriot füze sistemlerinin alımı ile ilgili mektuba yanıt geldiğini ve konuyla ilgili müzakerelerin başlandığını kaydetti. Türkiye için, fiyat, teslimat süresi ve ileride muhtemel teknoloji transferi ölçütlerine göre masaya oturacağını belirten Davutoğlu, ülke menfaatlerine göre hareket edeceklerini ve bu bağlamda S-400 füzelerinin alımı ile ilgili de geri adım atılmayacağını vurguladı. Türkiye’nin S-400 füze alımına karşı olan ABD yönetimin müzakerelerde nasıl bir yol izleyeceği merak konusu olurken, Cansu Çamlıbel’in Hürriyet’te kaleme aldığı yazıya göre, anlaşmazlıkların bir ambargo krizine dönüşmesi muhtemel. Çamlıbel yazısında, Trump’ın kongreyi bu sebepten karşısına almayacağı ve özellikle Sonbahar döneminde ABD tarafından, Türk savunma Sanayisini hedef alacak bir ambargonun olabileceğini belirtti. (https://bit.ly/2XxklzL)

BDDK’dan iş banksına kâr vetosu

İş bankası’nın, Kamu Aydınlatma Platformu’na yaptığı açıklamaya göre, BDDK bankanın 6,5 milyar liralık kârını hissedarlarına dağıtmasına izin vermedi. İş Bankası’nın 2018 net kârı yüzde 9.2 artışla 6.8 milyar lira olurken, banka geçen yıla göre dördüncü çeyrekteki kârını yüzde 83 artışla 2.2 milyar lira olarak gerçekleştirdi. Uzun süredir Atatürk’ün CHP’ye bıaktığı hisseler sebebiyle siyasi tartışmaların odağında olan İŞ Bankası kâr payı ödemesini genel kurulun onayına sunacak. CHP’nin bankada miras olarak kalan %28 hissesi bulunurken, hisselerin kontrolünün sağlanması adına da yönetim kurulunda dört üyesi bulunuyor. CHP, Atatürk’ün vasiyeti gereği hisselerden gelen kazancı Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu’na gönderiyor. (https://bit.ly/2HdhHJF)

 

%d blogcu bunu beğendi: