İsrail: Erken Seçim Öncesi Netanyahu Bilmecesi

İsrail’de ülkenin ilk Başbakanı David Ben Gurion’dan sonra en uzun süre görevde kalan Başbakan Netanyahu’nun, adına açılmış yolsuzluk dosyaları ile başı dertte. Netenyahu, 1996 – 1999 arası ve 2009’dan bu yana Başbakan olarak ülkeyi yönetiyor. Merkez sağda bulunan Likud partisinin lideri Benjamin Netenyahu ülkesinde “Bibi” lakabıyla tanınıyor. 

Livni: İstifa Et! 

Netenyahu, 1977’den itibaren İsrail merkez sağının öncüsü Likud partisinden 2009’da Başbakan olarak seçilmiş ve halen görevde. Koalisyon partilerinin liderleriyle birlikte oy birliğiyle geçtiğimiz yılın aralık ayında erken seçim kararı alan Netenyahu, nisan ayında yapılacak seçimler öncesi kendisine komplo kurulduğunu savunurken, Başsavcı Avichai Mandelblit’in kendisi hakkında “yargılanabilir” sözleri sonrası yaşananları “cadı avı” olarak nitelemişti. 4000 numaralı telekomünikasyon yolsuzluğu dosyası için İsrail polisi bu yıl ocak ayında savcılığa soruşturma tavsiyesinde bulunmuş, olay sonrası Siyonist Birlik Bloku lideri LivniNetanyahu’yu istifaya çağırmıştı. 

Hakkında Hazırlanmış 3 Yolsuzluk Dosyası Var 

Netenyahu adına açılmış üç yolsuzluk dosyası bulunuyor.  Telekomünikasyon dosyasında “Bezeq” medya şirketine ait “Walla News” adlı internet sitesine 276 milyon dolar rüşvet vermekle suçlanan Netenyahu, kendisi ile ilgili tüm iddiaları reddederken, görev süresi boyunca kazandığı başarıları dayanak olarak gösteriyor. İsrail seçmenleri tarafından, özellikle güvenlik ve ekonomi politikalarıyla destek gören Netanyahu’nun, ABD Başkanı Donald Trump’la da arasının iyi olduğu kabul ediliyor. İsrail’deki erken seçimler öncesi hakkında açılmış yolsuzluk dosyalarının davaya dönüşmesi halinde; Netenyahu hapis cezası ile karşı karşıya kalabilir, ayrıca Likud partisinin de bu sebeple seçimleri kaybedebileceği muhtemel ihtimaller arasında. Son kamuoyu araştırmalarına bakıldığında, Netenyahu ve koalisyonuna olan güvenin azaldığı gözüküyor. Nisan ayında yapılacak seçimler öncesi İsrail’de Netenyahu bilmecesi önümüzdeki günlerde ülke gündemini hayli meşgul edecekmiş gibi gözüküyor. 

Kaynaklar: Euronewshttps://bit.ly/2XIlmoL, BBC; https://bbc.in/2EL2uN0 , Hürriyet;  https://bit.ly/2HkWtcL 

 

 

%d blogcu bunu beğendi: