Cezayir: Buteflika Protestoları

Cezayir: Buteflika Protestoları

Cezayir, 82 yaşındaki Cumhurbaşkanı Abdülaziz Buteflika’nın 5.dönem adaylığıyla çalkalanıyor. Ülkeyi 1999’dan bu yana yöneten Buteflika, 2013 yılında felç geçirdi ve son yıllarda adeta bir keşiş hayatı yaşamaya başladı. Ülkedeki bazı sert muhalifler kendisini, “yaşayan ölü” diye nitelerken, bazı ılımlı muhalifler ona, “çerçeve” diyor. Buteflika’nın tekerlekli sandalyeye mahkûm olması nedeniyle devlet seremonilerine kendisini temsilen çerçeveli fotoğraflarının konması bu eleştirilere sebep olmuş. Buteflika’nın tekrar aday olmasına ise başta muhalif gruplar olmak üzere genç göstericiler karşı çıkıyor.

Arka Plandaki “GÜÇ” 

Buteflika’nın yönetimde artık etkin olmaması ve sağlık sorunlarıyla daha çok meşgul olması, mutlak iktidarın beraberinde getirdiği yolsuzluk ve özellikle genç işsizliği gibi sorunlar sebebiyle tekrar aday olmasına sıcak bakılmazken, 42 milyon kişinin yaşadığı ülkede, her 4 kişiden biri 15 yaşının altında ve genç işsizlik oranı yüzde 30. Polisin biber gazı kullanarak dağıtabildiği göstericiler ise değişim istiyor. Ülkenin kontrolü ise “GÜÇ” olarak tabir edilen siyasi ve askeri bir grubun elinde. Buteflika’nın kardeşi Said Buteflika ve Genelkurmay Başkanı Ahmed Gaid Salad bu grubun öne çıkan isimleri.  

Sözde Cumhuriyet 

Cezayir 1962 yılında Fransa’dan bağımsızlığını kazanarak cumhuriyet ilan etti. Ancak tek parti yönetiminde kurulan bu cumhuriyet ne yazık ki bir diktatörlükten öteye geçemedi. Ülkedeki askerlerin oluşturduğu hükümet ile 1990’lı yıllara kadar yönetilen Cezayir’de, artan baskılar sebebiyle ilk demokratik seçimler 1990 yılında yerel seçimler olarak düzenlenmiş, bir yıl sonra yapılan genel seçimler ise ülkedeki İslamcı FİS partisinin kazanacak olması sebebiyle ordu tarafından engellenmişti. Bu yıllardan itibaren artan olaylar ve çatışmalar bir iç savaş halini almış ve 1999 yılında, Buteflika’nın ordunun da onayıyla birlikte iktidara geçmesiyle ülkedeki savaş ortamı son bulmuştu. Buteflika ilk yıllarında olumlu bir profil çizmesine karşın, şu anki durumu ve ekonomik sorunlar sebebiyle artık özellikle de gençler tarafında istenmiyor. Ülkedeki iktidar yanlıları geçmişte yaşanan iç savaşı ve Suriye’deki olayları örnek gösterip sağduyu çağrısında bulunurken, o dönemleri hatırlamayan gençlere ise  bu telkinler etki etmiyor. Buteflika’nın 18 nisandaki seçimlerde tekrar kazanacağı beklenirken, seçimlerden sonra erken seçimlere gidebileceği de ihtimaller arasında. Ülkedeki statükocu anlayış ve arka plandaki güç odaklarının menfaatleri göz önünde bulundurulduğunda Said Buteflika’yı bu yıl Cezayir Cumhurbaşkanlığı koltuğunda görebiliriz. 

Onur Oruç 

Kaynaklar: https://bbc.in/2UpFB8H , https://bit.ly/2NPzBn1  

%d blogcu bunu beğendi: