Nevruz Bayramı

 

Nevruz nedir?

Kelime kökeni itibariyle nev (yeni) ruz (gün) YENİGÜN anlamına gelen Nevruz, Orta Asya’dan Balkan coğrafyasına kadar yayılan geniş coğrafyasında her ulusun kendi değerleriyle özdeşleştirip yoğurduğu, özü itibariyle baharın gelişinin kutlandığı bir gündür. Nevruz Bayramı’nın Anadolu ve Türk kültürlerinin yayıldığı coğrafyada oldukça köklü ve zengin bir geçmişi vardır.

21 Mart’ta gece ve gündüz eşitlenir ve güneş yönünü Kuzey Yarım Küre’ye çevirmeye başlar. Havaların ısınması, ağaçların ve toprağın yeşermesi, göçmen kuşların yuvaya dönmesi ve ilkbaharın başlamasını temsilen 21 Mart, özellikle Kuzey Yarım Küre’de bazı uluslar tarafından yılbaşı olarak kabul edilir.

Nevruz ile Ergenekon Destanı arasındaki ilişki:

Ergenekon Destanında yüce Türk ulusunun Ergenekon vadisinde yer alan demir dağı eritmesi ve yeniden dirilişi ele alınmaktadır. Nevruz Bayramı’nda ateşin üzerinden atlanması durumu Türk ulusunun demir dağları erittiği ateşe karşı hala saygı duyduğunun bir göstergesidir.

Ergenekon ve Nevruz; Türk insanını birbirine kenetleyen, bağlayan, Ergenekon’dan demir dağları eriterek dirilen ataların ruhlarıyla yanan bir ateştir. Bu ateş, hiç sönmeden binlerce yıl yandı ve gelecekte de kıvılcımlarından binlerce gönlü tutuşturacak ‘ortak kültür ocağında’ binlerce ruhu ısıtacaktır.

%d blogcu bunu beğendi: