Trump’ın Golan Tepeleri Kararı ve Önemi

ABD Başkanı Donald Trump seçildiği günden bu yana İsrail yanlısı politikalarını uygulamaya devam ediyor. Trump’ın son adımı ise İsrail tarafından 1981 yılında uluslararası hukuka aykırı bir şekilde tek taraflı olarak ilhak edilen Golan Tepeleri’ni “İsrail toprağı” olarak kabul etmek oldu. Golan Tepeleri, İsrail’in kuzeydoğusunda, Suriye’nin güneybatısında yer alıyor. Golan Tepeleri coğrafik açıdan önemli olmasının yanında bölgenin su kaynakları açısından en zengin yerlerinden biri.

1967’de İşgal Ve 1981’de İlhak

İsrail’in bölgedeki hakimiyeti 1967 yılına dayanıyor. 1967 yılında yaşanan ve “6 gün savaşları” olarak da bilinen savaşlarda İsrail ilk kez bölgeyi işgal etmiştir. 1967 savaşının devamı niteliğinde olan ve 1973 yılında yaşanan “Yom Kippur” savaşında ise Suriye büyük bir askeri güç ile bölgedeki İsrail kuvvetlerine saldırmış ancak İsrail bu saldırıyı da geri püskürtmüştür. 1981 yılına gelindiğinde ise İsrail bölgeyi tek taraflı olarak ilhak etmiştir. İsrail’in ilhak kararı BM tarafından tanınmamaktadır.

Hakimiyet Coğrafi Üstünlük Getiriyor

Golan Tepeleri Şam’a 60 bin kilometre mesafede ve Suriye’nin yanında Lübnan ve Ürdün’e de komşudur. Yom kippur savaşında Suriye kuvvetlerini geri püskürten İsrail güçleri tepelerden düzlük alana indiklerinde Şam’ı işgal edebilecek duruma gelmişti ve Suriye hemen ateşkes talebinde bulunmuştu. Bu örnekte de görüldüğü gibi herhangi bir savaş durumunda bölgedeki hakimiyet toprakları elinde bulunduran ülkeye ciddi bir coğrafi üstünlük getiriyor. Bu sebeple bölgenin coğrafi konumu İsrail’in güvenliği ve İsrail için potansiyel bir tehlike olan Suriye’nin hareket kabiliyetinin sınırlandırılması sebebiyle İsrail için oldukça önem arz ediyor.

İsrail Su İhtiyacının Üçte Birini Bu Bölgeden Karşılıyor.

Golan Tepeleri jeostratejik öneminin yanında zengin su kaynaklarıyla da bölgede adından söz ettiriyor. İsrail su ihtiyacının üçte birini bu bölgede açtığı kuyulardan karşılıyor. Ortadoğu’da kısıtlı su kaynakları ve tarımın İsrail açısından önemi göz önünde bulundurulduğunda Golan Tepeleri bu çerçevede de İsrail için hayati öneme sahip. Ayrıca İsrail’in bölgede uyguladığı su politikaları başta Filistinli Araplar olmak üzere diğer ülkeleri de zor durumda bırakıyor. Filistinli Arapların günlük su tüketimi 20 litreye kadar düşebilirken, İsrailli yerleşimciler 300 metreküp kadar su harcıyor. Ürdün Nehri havzasında en çok su sorunu yaşayan şehirlerden biri ise Gazze. ( Kaygusuz, Ortadoğu’da İsrail’in Kullandığı Su Kaynakları ve politikaları analizi)

Zamanlama Önemli

Golan Tepeleri Yahudilerin kutsal metinlerinde de geçiyor. Bölgedeki stratejik öneminin yanında İsrailliler için kutsal bir değere sahip olan tepeler için Başbakan Netanyahu 2016 yılında “sonsuza kadar kendilerinde kalacağı” şeklinde bir açıklama yapmıştı. O dönem oldukça ses getiren bu açıklama İsrail kamuoyu için oldukça değerliydi. İsrail kamuoyunun şu an için ana gündemi ise Nisan ayında yapılacak seçimler. Başbakan Netanyahu’nun başı ise geçtiğimiz yazılarımızda belirttiğimiz gibi yolsuzluk dosyalarıyla dertte. Trump’ın Netanyahu ile ilişkisi ve İsrail’e olan desteğini göz önünde bulundurduğumuzda kararını İsrail’deki seçim arifesinde ve Netanyahu’nun da bu kadar zor durumda olduğu bir ortamda açıklaması zamanlama açısından çok manidar. Netanyahu’nun seçimleri kazanabilmesi için ihtiyacı olan kamuoyu desteğini bu şekilde sağlaması adına Trump’ın böyle bir karar aldığını bu sebeple düşünebiliriz. Trump bugün Golan Tepeleri’ni “İsrail toprağı” olarak tanımlayan kararnameyi imzalayacak. Başkanlığı boyunca İsrail yanlısı politikalarıyla dikkat çeken Trump’ın bir sonraki adımı ise bakalım ne olacak …

%d blogcu bunu beğendi: