31 Mart Yerel Seçimleri – Seçim Anketi

 

31 Mart Yerel Seçimleri’ne 5 gün kala anket sonuçlarına yönelik yapmış olduğumuz araştırmamızı sizlere sunmaktayız. FoxRatings Araştırma Kurulu olarak yaptığımız anket ve değerlendirmeler sonucunda İstanbul – Ankara – İzmir – Bursa ve Adana illerinin son durumlarını yoğun çalışmalar sonucunda sizlerle paylaşıyoruz.

FoxRatings Araştırma Kurulu olarak topladığımız bilgiler doğrultusunda, İstanbul’da özellikle Millet İttifakı’nın ve Cumhur İttifakı’nın adayları başa baş bir mücadele sergiliyor. Ankara’da son zamanlarda öne geçen Mansur YAVAŞ ihtimalleri yükselirken, İzmir’de ise Millet İttifakı’nın adayı Tunç SOYER’in seçimi büyük ara farkla önde götürdüğü görülüyor.  Bursa ve Adana sonuçları ise seçmenin en çok merak ettiği şehirler arasında…

İstanbul Anket Sonuçları

İstanbul’da kendisini genç olarak tanımlayan (18-25 yaş aralığı) seçmenin yüzde 63’ü Millet İttifakı’nı desteklerken, kendisini yaşlı olarak tanımlayan (45-60 yaş aralığı) seçmenin yüzde 57’si ise Cumhur İttifakı’na oy vereceğini belirtiyor.

Yine aynı araştırmamıza göre kendisini eğitimli olarak tanımlayan (Lise ve üzeri bir eğitim kurumundan mezun olmuş) seçmenin yüzde 59’u Millet İttifakı’na oy vereceğini belirtirken, kendisini eğitimsiz olarak tanımlayan (Lise ve üzeri bir eğitim kurumundan mezun olmamış) seçmenin yüzde 63’ü Cumhur İttifakı’na oy vereceğini belirtiyor.

Araştırmamızın farklı bir kaleminde ise kendisini muhafazakâr olarak tanımlayan seçmenin yüzde 63’ü Cumhur ittifakına oy vereceğini belirtirken, kendisini laik olarak tanımlayan seçmenin yüzde 62’si Millet İttifakı’na oy vereceğini belirtiyor.

Cumhur İttifakı’nın Adalet ve Kalkınma Partisi adayı Binali YILDIRIM Türkiye’ye katmış olduğu birçok proje ile kendisini anlatırken, Millet İttifakı’nın Cumhuriyet Halk Partisi adayı Ekrem İMAMOĞLU ise herkese hitap eden sohbeti ile dikkatleri üzerine çekmiş durumda.

Topladığımız verilerin sonucuna göre, İstanbul’da sandıkların sonucunu kararsız seçmenin vereceği oy belirleyecek. Özellikle İstanbul için kararsız seçmenin verilerini paylaşmayı uygun gördük.

Anket sonuçlarını kararsız seçmenden arındırdığımızda ise karşımıza çıkan tablo şunu göstermektedir. Cumhur İttifakı’nın adayı Binali YILDIRIM ile Millet İttifakı’nın adayı Ekrem İMAMOĞLU arasında 2,3 baz puanlık fark var.

Görülen şudur ki, seçim günü bizleri heyecanın dorukta olduğu bir İstanbul Maratonu bekliyor. 31 Mart akşamı, hep birlikte bu heyecana ortak olacağız.

 


 

Ankara Anket Sonuçları

            Ankara’da kendisini genç olarak tanımlayan (18-25 yaş aralığı) seçmenin yüzde 63’si Millet İttifakı’nı desteklerken, kendisini yaşlı olarak tanımlayan (45-60 yaş aralığı) seçmenin yüzde 42’si ise Cumhur İttifakı’na oy vereceğini belirtiyor.

Araştırmamıza göre kendisini eğitimli olarak tanımlayan (Lise ve üzeri bir eğitim kurumundan mezun olmuş) seçmenin yüzde 68’i Millet İttifakı’na oy vereceğini belirtirken, kendisini eğitimsiz olarak tanımlayan (Lise ve üzeri bir eğitim kurumundan mezun olmamış) seçmenin yüzde 56’sı Cumhur İttifakı’na oy vereceğini belirtiyor.

Kendisini muhafazakâr olarak tanımlayan seçmenin yüzde 56’sı Cumhur ittifakına oy vereceğini belirtirken, kendisini laik olarak tanımlayan seçmenin yüzde 63’ü Millet İttifakı’na oy vereceğini belirtiyor.

Ankara’da özellikle son zamanlarda Cumhur İttifakı tarafından dile getirilen Millet İttifakı adayı Mansur YAVAŞ hakkındaki “Sahte Senet” iddiaları seçmeni etkilemediği, hatta ters yönde etki ettiği görülmüştür. Aynı zamanda bu iddialar seçim sürecinin gidişatında Cumhur İttifakı adayı Mehmet ÖZHASEKİ’nin oy kaybına neden olduğu görülmüştür. Seçmen “Eğer ki bir kanunsuzluk durumu varsa bunun hukuk yolları ile incelenmesi gerektiğini ve seçim malzemesi olarak böyle bir zamanın seçilmesinin doğru olmadığı” görüşünde.

Anket sonuçlarımıza göre 31 Mart’a 5 gün kala, Millet İttifakı’nın adayı Mansur YAVAŞ 2,8 baz puanlık fark ile seçim yarışını önde götürüyor.

 

İzmir Anket Sonuçları

İzmir’de kendisini genç olarak tanımlayan (18-25 yaş aralığı) seçmenin yüzde 72’i Millet İttifakı’nı desteklerken, kendisini yaşlı olarak tanımlayan (45-60 yaş aralığı) seçmenin yüzde 42’si ise Cumhur İttifakı’na oy vereceğini belirtiyor.

Araştırmamıza göre kendisini eğitimli olarak tanımlayan (Lise ve üzeri bir eğitim kurumundan mezun olmuş) seçmenin yüzde 68’i Millet İttifakı’na oy vereceğini belirtirken, kendisini eğitimsiz olarak tanımlayan (Lise ve üzeri bir eğitim kurumundan mezun olmamış) seçmenin yüzde 52’sİ Cumhur İttifakı’na oy vereceğini belirtiyor.

Kendisini muhafazakâr olarak tanımlayan seçmenin yüzde 61’İ Cumhur ittifakına oy vereceğini belirtirken, kendisini laik olarak tanımlayan seçmenin yüzde 72’si Millet İttifakı’na oy vereceğini belirtiyor.

İzmir’de tartışmalara neden olan bir konu ise Millet İttifakı’nın adayı Tunç SOYER’in aile geçmişi. Tunç SOYER’in babası Nurettin SOYER, 12 Eylül 1980 Darbesi’nde Ankara Sıkıyönetim başsavcısı olarak görev yapmıştı. Ülkücü kesimin tepkilerine yol açan Tunç SOYER’in adaylığı, diğer kesimler tarafından “Bir kişinin geleceği ailesi üzerinden yönetilemez. Babasının yaptıkları çocuklar üzerinde bir leke olarak koyulamaz.” tepkisi ile karşılık buldu.

Anket sonucumuza göre Millet İttifakı’nın adayı Tunç SOYER, 18 baz puanlık fark ile büyük olasılıkla seçimleri kazanması beklenmektedir. Cumhur İttifakının adayı Nihat ZEYBEKÇİ ise, 39,7 puan alması öngörülmüştür.

 

Bursa Anket Sonuçları

            Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı arasında en kritik yarışlardan biri de Bursa’da geçiyor. Cumhur İttifakı’nın Adalet ve Kalkınma Partisi Adayı Alinur AKTAŞ ile Millet İttifakı Cumhuriyet Halk Partisi Adayı Mustafa BOZBEY arasında kıyasıya çekişme devam ediyor.

Bursa seçmenini en çok etkileyen konu, Adalet ve Kalkınma Partili Belediye Başkanı Recep AKTEPE’nin istifa ettirilmesi ve yerine başka bir ismin getirilmiş olması oldu. Bursa seçmeni yine aynı durumla karşılaşmamak için oy verme eğiliminde kararsız kaldıkları görülüyor. Sonucunu kararsız seçmenin belirleyeceği bir il olan Bursa’da, seçim yarışının son günlerinde Millet İttifakı’nın Cumhuriyet Halk Partisi adayı Mustafa BOZBEY’in ismi ön plana çıkıyor. Anket sonuçlarımıza göre farkın 4,6 baz puan olduğu ve İstanbul’da olduğu gibi kararsız seçmenin seçim sonucunu belirleyeceğini görüyoruz.

 

Adana Anket Sonuçları

Adana ölçeğinde anket sonuçları iki ittifak arasında çekişmeli bir yarışa döndüğü açıkça görülüyor. 25 yıldır sol bir partinin başkanlığında yönetilmeyen Adana Büyükşehir Belediyesi, Millet İttifakı tarafından aday gösterilen Zeydan KARALAR’ın büyük bir kesim tarafından desteklendiği ancak yönetime seçilmesi için yeterli oyu alamayacağı görülmektedir. Adana’da 31 Mart Yerel Seçimleri için başkan adayı çıkarmayan ve 24 Haziran seçimlerinde yüzde 13,5 oy alan Halkların Demokratik Partisi seçmeninin de Zeydan KARALAR’a oy vermesi bekleniyor. Zeydan KARALAR, Adalet ve Kalkınma Partisi seçmeninin yüzde 32’sinin kendisine oy vereceğini belirterek “En kötü ihtimalle yüzde 55’in üzerinde biter, biz alırız.” açıklamasında bulundu.

Topladığımız veriler, Cumhur İttifakı’nın Milliyetçi Hareket Partisi adayı Hüseyin SÖZLÜ’nün 4,6 baz puan fark ile yarışı önde götürdüğü görülüyor. Recep Tayyip ERDOĞAN’a muhalefeti ile tanınan SÖZLÜ, kendisine karşı bazı Adalet ve Kalkınma Partisi seçmeninin mesafeli olduğunu bilse de seçimleri kazanarak koltuğunda oturmaya devam etmek istiyor.

(Araştırmamızın tüm hakları saklıdır. Ayrıntılı bilgi için iletişime geçiniz.)

%d blogcu bunu beğendi: