31 Mart Yerel Seçim Sonuçları

 

31 Mart Yerel Seçimleri sonuçları bu gece itibariyle belirlenmeye başladı. FoxRatings Araştırma Kurulu olarak yaptığımız anket sonuçlarını sizlerle 5 gün önce paylaşmıştık. FoxRatings tarafından yapılan değerlendirmelerin ve anket sonuçlarımızın, gelen sonuçlara göre ORC, Piar, Gezici gibi birçok köklü şirketin yapmış olduğu anket sonucunu geride bırakarak en doğru ve en yakın oranları verdiği saptanmıştır. Bu durum, FoxRatings Araştırma Kurulu’nun güvenilirliğini ve dürüstlüğünü en açık şekilde göstermiştir. Milyonlarca liralık anketler düzenleyerek doğru tahminleri yapamayan bu şirketlerin yanında, FoxRatings Araştırma Kurulu’muz tamamen dürüst ve objektif yaklaşımıyla 31 Mart Seçim Sonuçlarını en doğru şekilde tahmin etmiştir.

FoxRatings Araştırma Kurulu olarak topladığımız bilgiler doğrultusunda, İstanbul’da özellikle Millet İttifakı’nın ve Cumhur İttifakı’nın adayları başa baş bir mücadele sergileyeceklerini, Ankara’da son zamanlarda öne geçen Mansur YAVAŞ ihtimallerinin yükseldiğini, İzmir’de ise Millet İttifakı’nın adayı Tunç SOYER’in seçimi büyük ara farkla önde götürdüğünü belirtmiştik.  Bu yazımıza yine burada ki linkten ulaşabilirsiniz…

http://foxratings.org/2019/03/27/31-mart-yerel-secimleri-secim-anketi/

İstanbul Anket Sonuçları

Anket Sonuçlarımıza göre Cumhur İttifakı’nın Adalet ve Kalkınma Partisi adayı Binali YILDIRIM Türkiye’ye katmış olduğu birçok proje ile kendisini anlatırken, Millet İttifakı’nın Cumhuriyet Halk Partisi adayı Ekrem İMAMOĞLU ise herkese hitap eden sohbeti ile dikkatleri üzerine çektiğini belirtmiştik.

Anket sonuçlarını kararsız seçmenden arındırdığımızda ise karşımıza çıkan tablo şunu göstermişti. Cumhur İttifakı’nın adayı Binali YILDIRIM ile Millet İttifakı’nın adayı Ekrem İMAMOĞLU arasında 2,3 baz puanlık fark var olduğunu belirtmiştik. Aşağıdaki grafikte Anadolu Ajansı’nın seçim sonuçlarını, FoxRatings Araştırma Kurulu’muz ile diğer anket şirketlerinin seçim tahminlerini gösteriyoruz.

 

Ankara Anket Sonuçları

            Ankara’da ise, son zamanlarda Cumhur İttifakı tarafından dile getirilen Millet İttifakı adayı Mansur YAVAŞ hakkındaki “Sahte Senet” iddiaları seçmeni etkilemediği, hatta ters yönde etki ettiğini belirtmiştik. Aynı zamanda bu iddialar seçim sürecinin gidişatında Cumhur İttifakı adayı Mehmet ÖZHASEKİ’nin oy kaybına neden olduğu görülmüştür. Seçmenin “Eğer ki bir kanunsuzluk durumu varsa bunun hukuk yolları ile incelenmesi gerektiğini ve seçim malzemesi olarak böyle bir zamanın seçilmesinin doğru olmadığı” görüşünde olduğunu belirtmiştik.

Anket sonuçlarımıza göre, Millet İttifakı’nın adayı Mansur YAVAŞ 2,8 baz puanlık fark ile seçim yarışını önde götürdüğünü sizlere grafikler ile sunmuştuk.

Aşağıdaki grafikte ise FoxRatings Araştırma Kurulu ile diğer şirketlerin Ankara Seçim Anket karşılaştırmasını görebilirsiniz. Aynı zamanda kurulumuzun araştırma sonuçlarımızın Anadolu Ajansı verileri ile neredeyse birebir aynı olduğunu belirtiyoruz.

 

İzmir Anket Sonuçları

İzmir’de ise tartışmaların nedeni ise Millet İttifakı’nın adayı Tunç SOYER’in aile geçmişi olmuştu. Tunç SOYER’in babası Nurettin SOYER, 12 Eylül 1980 Darbesi’nde Ankara Sıkıyönetim başsavcısı olarak görev yapmıştı. Ülkücü kesimin tepkilerine yol açan Tunç SOYER’in adaylığı, diğer kesimler tarafından “Bir kişinin geleceği ailesi üzerinden yönetilemez. Babasının yaptıkları çocuklar üzerinde bir leke olarak koyulamaz.” tepkisi ile karşılık bulmuştu. Bunun seçimlere bir etki etmediği 31 Mart Seçimleri ile görülmüş oldu.

Anket sonucumuza göre Millet İttifakı’nın adayı Tunç SOYER, 18 baz puanlık fark ile büyük olasılıkla seçimleri kazanması bekleniyordu. Cumhur İttifakının adayı Nihat ZEYBEKÇİ ise, 39,7 puan alması öngörülmüştü.

Seçim sonucunu ve anket sonuçlarımızı diğer şirketlerle karşılaştırmalı olarak aşağıdaki grafikte görebilirsiniz.

 

 

Sonuç

Bu anket sonuçları göstermiştir ki FoxRatings Araştırma Kurulu’muzun yapmış olduğu anket ve değerlendirmelerin güvenilirliği, birçok şirketi geride bırakmıştır. Çıktığımız bu yolda, davamızın her zaman objektif, güvenilir ve şeffaf analizler yaparak, sizlere doğru bilgiler sunmak olduğunu tekrar belirtmek istiyoruz. Amacımız halka hizmet ve Türkiye’nin sosyal mimarisine katkıda bulunmaktır.

31 Mart Yerel Seçimleri’nin ülkemize ve tüm milletimize hayırlara vesile olmasını diliyor, göreve seçilen idarecilere yeni görevlerinde başarılar diliyoruz.

 

FoxRatings Yönetim Kurulu

%d blogcu bunu beğendi: