Demokrasinin Fişini Takın

Fransa’da yapılan bir ankete göre her iki insandan biri önümüzde ki yıllarda Fransa’da ve Avrupa Birliği’nde (AB) demokrasinin gerileyeceğini düşünmektedir. Buradan hareketle demokrasi kavramı, beşiği olarak gösterilen Avrupa Coğrafyasında dahi tartışma konusu haline gelmiş ve demokrasinin en önemli araçlarından biri olan seçimlere dünya genelinde katılım oranları bir hayli azalma eğilimine girmiştir. Bu durum aslında demokrasi adına tartışmaların ne denli haklı olduğunu ispatlar nitelikte. Birlikte bu çarpıcı rakamlara biraz göz atalım.
Son otuz yılda dünya genelinde seçimlere ortalama katılım oranı yüzde 67 olarak karşımıza çıkmakta ve bu oran Avrupa Birliği parlamento seçimleri ile yüzde 42 gibi bir orana gerilemektedir. Amerika kıtasına uzandığımızda ise, New York seçimlerinde oranlar çarpıcı bir şekilde yüzde 24’e kadar gerilemektedir. Peki, insanlar neden artık politik görüşlerini sandığa yansıtmaktan vazgeçiyorlar?  Tam da bu nokta da genel kanı, insanların sürekli birbirleriyle tartışan, hatta yeri geldiğinde seçmenine parmak sallayan, hatalarını ve yolsuzluklarını halka fatura eden politikacılardan yorulduğu şeklinde oluşmaktadır.

 

Bu İnsanlara Bir Alternatif Yok Mu?

Var, ama kendileri insan değil…
 Yapay zekâ bugün hayatın her alanında karşımıza çıkmakta ve hayatı kolaylaştırıcı etkisiyle adeta elimiz ayağımız haline gelmiş durumdadır. Hatta bizim yerimize düşünen, zevklerimize göre dinleyeceğimiz müziği seçen, izlememiz gereken filmi ve okumamız gereken kitabı öneren, gerektiğinde haritadan bize en kısa yolu gösteren bir yapı haline geldi. Öyle alanlarda biz insanların yerini alıyorlar ki bunlar uçaklardaki otopilot ve sürücüsüz otomobillerden, son olarak Toshiba’nın Japonya’da bulunan insansız fabrikasına kadar uzanmakta. Şimdi de gözleri o ulaşılmaz olarak görülen politikacıların koltuklarında görünüyor.

 

Kimdir Peki  Bu ‘AI-POLITICIANS’*?

Günümüzde siyasetçiler de yapay zekâ yardımıyla insanların eğilimlerini ölçerek politik propagandalarını oluşturmaktadırlar, fakat yapay zekanın bu gidişle bir yardımcı eleman olmakla yetinmeyeceği de apaçık ortadadır. Rusya’da son seçimlerde ‘Sizi en iyi bilen başkan’ sloganıyla seçmenlerden 25 bin oy alan yapay zekâ ‘Alice’ ya da Tokyo’da 4 bin oy alarak üçüncü olan ‘Michihito Matsuda’ ve son olarak Yeni Zelanda’da 2020 genel seçimlerine hazırlanan ‘SAM’ gibi.

 

Facebook Messenger üzerinden sağlık, eğitim, iklim değişikliği hakkında fikirlerini paylaşan ‘SAM’ yaptığı canlı yayınlar esnasında “Benim hafızam sınırsız, bu yüzden asla söylediklerinizi unutmayacak ya da görmezden gelmek gibi bir davranışta bulunmayacağım, insanlardan farklı olarak karar alırken ve çalışanların pozisyonunu belirlerken önyargısız karar vereceğim.” diyerek seçmenlerden kendisine güvenmelerini istiyor. Siyaset arenasında devrim niteliğinde ki bu gelişmelerin aile, eğitim ve ekonomi gibi toplumun birçok alanını da etkileyeceği öngörülmektedir. Bakalım ilk bakışta yabancı ve korkutucu gelen bu yapay zekalı politikacılara güvenebilecek miyiz?
*AI-POLITICIANS: Artificial Intelligence Politicians: Yapay Zekaya Sahip Politikacılar

 

Kaynaklar:

https://www.francetvinfo.fr/economie/transports/gilets-jaunes/enquete-47-des-francais-estiment-que-la-democratie-va-reculer-au-sein-de-lunion-europeenne_3249433.html

https://medium.com/politics-ai/ai-politicians-a-revolution-in-politics-11a7e4ce90b0

https://www.techinasia.com/vote-virtual-politicianhttps://www.youtube.com/watch?v=CyGWML6cI_k

 

 

Bu yazı Selçuk KABAK tarafından yazılmıştır.