İlk Kelimem Hasret

Herkese selam
Sana hasret

Nazım Hikmet/

Hasret.. Derin bir nefesle başlıyorsun kelimeye. İlk önce ciğerlerin doluyor sonra göğsünü sıkıştırıp ruhunu bir sarmala dolayıp kesin bir bitirişle ama bir dudak açıklığıyla bitiriyorsun kelimeyi. Hasret.. Bir ruhun bir kelimeye yerleşmesinin en güzel örneği.
İnsanın yıkıldığı yerden yıkılamayışından oluşan boşlukta yankılanır hasreti,hasretleri.

İnsanı duygularının zayıf yaptığını düşündüren duygu sisteminin aksine insanın duygularıyla,kuvvetli duygularıyla ayakta kaldığını,akılda kaldığını,hayatta kaldığını düşünürüm.
Hasret misali..
Bu dünyada ilk kural insan kalmak,her şeyiyle. İnsanı insan olmaktan evirmeye çalışan bu dünyada duygularıyla zayıfladıklarını düşünen insancıklar karşısında onların zayıflık gördüklerini bir zırh misali kuşanmak.. Ne muazzam duruş. İnsaf duygusunu kanata kanata vicdanından söküp atmış bir zalimin karşısında ‘el-insaf minel-vicdan’ demek,cahil bir savunucu karşısında dünyasında zelzeler oluşturup eksenini kaydıracak eğitim reformlarından bahsetmek,içindeki diriltme sahasına ümitsizliği ekip zehirlerle beslenen insana ümidin ikliminden şifalı besinler getirmek,düşmanlığa muhabbet besleyen adama muhabbetin özünden bahsetmek gibi benim için elimde olmayan,yanımda bulunmayan,kulağıma gelmeyen,gözüme çarpmayan yitiklerime hasret duymak. Hasretimi korumak. Duruşumu korumak. İnsanın azizliğinde zelillik barındırmaması gerektiğini bildiğim gibi hasretime,hasretliklerime de vefasızlık bulaştırılmaması gerektiğini de bilirim. Semtime uğramaz vefasızlık. Bunca güçten düşmüşlüğüme,yıkıntılarım olmasına rağmen bu sebeple yıkılmıyorum işte. Hasretten arta kalan bir boşluğum yok,sağım solum önüm arkam hep hasret..

Şairin dediği gibi şiirler yazılacak kıvamdaysa yine,duygular yeniden yağacak kıvamdaysa bizim üzerimize bir sorumluluk daha düşer. Kıvama gelmek ve yağmak. Geldiğim kıvamla,yağdığım hasret duygumla dilimden düşecek dizeler

Aydınlığım yok,
Uzak aydınlıklardan haber getirecek habercim yok,
Güzel günleri bekleyecek düşlerim yok
Bunca yitikliğe rağmen o kadar zenginim ki
Hasretlerimle,Hasretliklerimle
Geçmişimden geleceğime köprü olanlarımla
Magma gibi hasretim var
Üzerine dünyalar kurduğum

%d blogcu bunu beğendi: