İdlip ve Rusya Ziyareti

 

 

Türkiye’nin dış politikasının kalbi dün Rusya’da attı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindeki heyet, Rusya’daki Maks 2019 Havacılık ve Uzay Fuarı münasebetiyle yaptıkları ziyarette başta İdlip konusu olmak üzere Rusya Devlet Başkanı Putin ile temaslarda bulundu. Erdoğan’ın Rusya ziyaretinin asıl sebebi, bilindiği üzere 19 Ağustos tarihininde Türk askeri konvoyuna düzenlenen ve 3 sivilin hayatını kaybettiği hava saldırısıydı.

 

Türkiye’nin resmi olarak gizli özne kullanarak eleştirdiği bu saldırı için, gazeteci Murat Yetkin Rusya’yı işaret etmişti. Saldırının Rusya’ya bilgi verilmesinden yaklaşık 4 saat sonra yapılması, Türk askerlerine zarar gelmemesi ve ölenlerin Rusya tarafından terörist olarak görülen Suriye’li muhalifler olması, Yetkin’in iddasını dayandırdığı gerekçelerdi. Dün yapılan basın toplantısında Putin yine muhalifleri terörist olarak nitelerken, bu teröristler tarafından yapılan saldırıların bir an önce son bulması gerektiğini savundu. Erdoğan ise, Suriye’li muhaliflerden daha çok Rejim’e yüklenirken, Suriye Ordusu tarafından yürütülen operasyonların İdlip’te sivil halka zarar verdiğini ve bölgede 3,5 milyon sivilin bu saldırılar sebebiyle sınırlarımıza yönelmek zorunda kalabileceğini vurguladı. Erdoğan’ın Eylül ayında Tükiye’de yapılacak üçlü zirveyi işaret etmesi ve tarafların birbiriyle uyumlu olmayan açıklamaları her ne kadar tam bir mutabakata varıldığını göstermese de, her iki ülkenin Suriye’nin toprak bütünlüğünü teyit etmesi ve radikal guruplar vurgusu yapması asgari düzeyde en azından bir uzlaşma sağlandığını göstermektedir. Şuan için bölgede gerginlik gitgide tırmanırken, Türk Ordusu’nun İdlip’teki 9.gözlem noktası rejim güçleri tarafından kuşatılmış ve askerlerimizin güvenliği konusunda tedbir alınma zorunluğu doğmuş durumdadır. Bunun yanında Rejim’in artan operasyonlarına karşın; Suriye’li muhalif güçler de, Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nden edilen bilgiye göre karşı saldırdılara geçmiş durumdadır. Belirtilen bilgilere göre; son çatışmalarda 29 Rejim askeri ve 23 Suriye’li muhalif öldü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İdlip dışındaki temaslarının ise olumlu geçtiğini söyleyebiliriz. Putin’in , Amerika ile Fırat’ın Doğu’su için anlaşmaya varılan güvenli bölge hususunda sorulan soruda olumlu konuşması ve Türkiye’yi anlıyorum yanıtını vermesi, bu konuda Rusya ile bir mutabakata varıldığını gösteriyor. Bunun yanında Erdoğan’ın, Maks fuarında Su-57 savaş uçağını incelemesi, Putin’in bir Türk kozmonotunu 2023 yılında Uluslararası Uzay Ajansı’na göndermeyi teklif etmesi ve ikilinin fuarı gezerken Putin’in Erdoğan’a dondurma ısmarladığı görüntülerde verilen samimi pozlar, zirvenin ikili ülke ilişkilerine yansıyan olumlu tarafları olarak değerlendirilebilir.

%d blogcu bunu beğendi: