Geleceğin İşaret Fişeği iBeacon Teknolojisi

 İnsanlık tarihinin Fransız İhtilali ve  Sanayi Devrimi ile birlikte Yakın, yani Modern Çağ’a girdiği kabul edilmektedir. Tüm otoritelerce henüz kabul görmemiş olsa dahi İnternetin bulunmasıyla başlayıp akabinde birçok teknolojik gelişmenin yaşandığı dönem ise, belirli bilim ve tarih çevrelerince bilgi-teknoloji-bilgisayar çağı gibi isimlerle anılmaktadır. İsim olarak daha netlik kazanmamış olsa dahi bu çağ için net olarak söylenebilecek bir şey var ki, o da insanlık tarihini etkileyecek olan gelişmelerin hızının katlanarak artmasıdır. Adeta bu gelişmeler çağın içinde yeni çağlar açılmasına sebep olmaktadır. Gelin bunlardan biri olan iBeacon teknolojisi yani geleceğin işaret fişeğine biraz yakından bakalım.
  iBeacon teknolojisi Apple’ın patentli bir teknolojisi olup kısacası Bluetooth 4.0 ile 50 metrelik kapsama alanı içine girdiğinizde telefonunuza bildirim gönderen yahut sizden sinyal aldığında yaşam alanlarınızı kişiselleştiren Türkçe ismiyle işaret fişekleridir. Birçok kulanım alanı ile gelecekte hayatımızın her noktasına dokunması beklenen işaret fişekleri özellikle de insanları en çokta hız, konfor ve yaşam alanlarını kişiselleştirme noktasında etkileyeceği öngörülmektedir.
HAYATIMIZA DOKUNDUĞU ALANLAR
 Stadyumlarda kaçırdığınız golü tekrar izleyebilmenizden, müzelerde istediğiniz sanat eserinin tarihini öğrenmenize, kütüphanelerde aradığınız kitabı görevliye sormadan bulmanızdan, fuarlarda yakınınızdaki stantlar hakkında bilgi sahibi olmanıza kadar bir çok alanda yardımcı olabilen i-beacon teknolojisi öte yandan öğrenciler için biraz can sıkıcı olsa da okullarda yoklamanın dijital olarak alınmasına da olanak sağlamaktadır. Bununla birlikte en can alıcı özelliklerinden biri olan insanlara yaşam alanlarını kişiselleştirme imkanı veren iBeacon teknolojisi evinizde odalara sizin girip çıkışınızla yanıp sönen ışıklar, doğalgaz, klima gibi akıllı ev entegrasyonları ile birlikte ailecek kullandığınız arabaya siz bindiğinizde koltuk, ayna gibi ayarlarınızı da otomatik olarak yapabilmektedir. Son olarak kullanım alanlarından en önemlisi olarak görülen perakende sektöründen bahsedecek olursak, müşteri verilerinin onları tanımada ve pazarlama stratejisi belirleme aşamasında çokça önem kazandığı bu sektörde, eldeki verilerle müşteriye özel ürün ve kampanyalar sunmanın sizi rekabette öne çıkardığı bir dönemde yaşamaktayız. Diyelim ki bir mağazaya girip o dönemde ihtiyacınız olan ayakkabı ve ceket reyonlarının önünde vakit geçirip satın almadan çıktınız. Eğer telefonunuzun Bluetooth özelliği açık ve o mağazanın uygulaması sizde var ise artık siz o marka için özel bir müşterisiniz. Dijital reklamcılıkta yeniden pazarlama olarak adlandırılan bu sistemle artık aynı mağazaya yeniden gitmenize gerek kalmadan markanın herhangi başka satış noktasının önünden geçmeniz yeterli olacaktır. Geleneksel pazarlamada olduğu gibi yüksek sesle sizi içeri çağıran, gerektiğinde size özel indirim yapan çalışanların yerine,  telefonunuza gelen bir ayakkabı indirimi yahut yeni sezon ceketler kataloğu bildirimi ile içeri çekilebilirsiniz. Hatta yine çalışanlara gerek duymadan ürünün stokunu öğrenebilir, kasada sıra beklemeden uygulamadan ödemenizi gerçekleştirerek mağazadan ayrılabilirsiniz.
NE KADAR GÜVENLİ?
 Düşük enerji harcaması ile birlikte telefonunuza herhangi bir dosya indirmeden kullanabildiğiniz iBeacon teknolojisi, telefonunuzdan sinyal dışında herhangi bir veri alamaz. Telefonunuzda yüklü olan herhangi bir şey ise bu yüzden tehlikeye girmemiş olur. Ayrıca iBeacon yalnızca siz etki alanında iken çalıştığı ve etki alanından çıktığınızda pasif hale geçtiği için de yazılımsal bir zarar da doğurmamaktadır.
 Son olarak bu teknoloji hakkında bir değerlendirme yapacak olursak, bildiri gönderilme düzeni iyi ayarlanıp, kullanıcıları sıkmazsa; iBeacon teknolojisi sayesinde fırsatlardan yararlanılıp, içinde bulunduğumuz her bir salisesi dahi önem kazanmaya başlayan zaman daha da verimli kullanılabilir. Ancak düzen kullananları rahatsız etmeye başlarsa, teknoloji de doğal olarak verimlilikten uzaklaşır. Kullanıcılara gönderilecek bildirim sayısı ve sürekliliği özellikle perakende sektöründe iBeacon teknolojisinin geleceğinde kilit rol oynayacaktır.

 

Kaynaklar:
https://www.lifewire.com/what-is-beacon-technology-4171930
http://www.ibeacon.com/what-is-ibeacon-a-guide-to-beacons/
https://www.dunya.com/tekno-trend/gelecegin-perakendesi-artik-uzakta-degil-haberi-373855
%d blogcu bunu beğendi: